İsrailli turist Türkiye ye gelmek için gün sayıyor

İsrailli turist Türkiye ye gelmek için gün sayıyor

Uzun yıllar İsrailli turistlerin favori destinasyonu olan Antalya, yeniden bu unvanı kazanmaya hazırlanıyor.THY’nin ağustosta başlatmayı planladığı direkt Tel Aviv - Antalya seferleri ile Türkiye’deki İsrailli turist sayısında büyük artış bekleniyor.

Şalom’da yer alan habere göre, 2007 yılında 500 binden fazla İsrailli turisti ağırlayan Türkiye, 2010 yılında iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasıyla, İsrailli turistler için tercih edilen tatil destinasyonu olmaktan çıkmıştı. Takip eden yıllarda İsrailli turist sayısı 80 binlere düşerken bu rakam, 2015’te yeniden yükselişe geçti. Geçen yıl ülkemize gelen İsrailli sayısı 294 bini buldu. Bu rakam, Turizm Bakanlığının verilerine göre, 2017’nin ilk beş ayı için de, 105 bini aşmış durumda.

En çok Antalya’dan giriş

Geçtiğimiz yıl içinde İsrailli turistlerin 107 bini İstanbul’dan ülkeye giriş yaparken, Antalya’dan giriş yapanların sayısı 170 bini bulmuştu. İsraillilerin çoğunluğu charter uçak seferleri ile Türkiye’ye gelirken, Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferlerinin başlaması ile bu rakamın daha da artması bekleniyor. Star'da yer alan habere göre, tarifeli seferlerin ağustos ayında başlaması ve haftada dört kez olması planlanıyor. Seferler A320 ve Boeing 737-800 tipi uçaklarla yapılacak.

Yıl içinde temaslar yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, şubat ayında İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirmiş ve İsrail Turizm Fuarına katılmıştı. Fuar açılışına katılan Bakan Avcı, “Bütün provokasyonlara rağmen İsrail ile ilişkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ve bu sayede provokasyonlara son vereceğiz” demişti. İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin de, Türkiye ile İsrail arasında turist sayısının artırılmasını hedeflediğini belirtmişti. Bunun dışında sektör temsilcileri yıl içinde ziyaretlerle temaslarını devam ettirmişti.